SIDEMETE TÜÜBID
SIDEMETE TÜÜBID
Köitmine on telliste seina ladumise viis. See on oluline nii fassaadi lõpliku väljanägemise kui ka vastupidavuse ja pikaealisuse jaoks.
Köidetest on palju variatsioone, mis jagunevad kahte põhirühma - kanderaamid, milles on näha ainult kanderaamid (telliste pikad küljed) ja peaköited, kasutades telliste kitsamat serva – nende pead.
1. rühm: venitussidemed
Ainuüksi kanderaamidel põhinevaid sidemeid on lihtsam ja kiirem teostada, mistõttu on need vaatamata seina ühtlasele väljanägemisele võrreldes teiste telliskivilahendustega väga populaarsed.
Kandurköited erinevad telliste ladumise viisi poolest, nihutatud poole pikkusega ( keskköide ) või veerandi võrra pikkusest ( kandev köide). Köites olevad tellised võivad olla laotud sambana (vertikaalselt) või näiteks laskuda diagonaalselt allapoole.
Rühm 2: Peaköited
Peaköites on palju variatsioone, kuna telliste ladumist nii, et pea oleks nähtav, saab teostada mitmel viisil. Suhteliselt populaarsed on metsköited ehk peade ebakorrapärane paigutus seina tasapinnas - tavaliselt ca 5 pead 1m2 kohta. Flaami või alasi köite puhul näevad asjad veidi teistsugused välja. Need, mis on tuletatud flaami arhitektuurist, koosnevad telliste vahelduvast virnastusest kanderaami ja pea poole, mis loovad malelaua mustri. Alasi köide on peaaegu identne, kuid peade vahel oleva ühe kanderaami asemel asetatakse kaks kanderaami. Teatavat sarnasust võib täheldada hollandi köites, kus ühes reas kasutatakse samas reas vaheldumisi lühemaid ja pikemaid telliseid, allreas aga ainult päid. Omakordagooti köide , mida nimetatakse ka poola köiteks, põhineb peade asetamisel sambasse, kusjuures iga pea on nihutatud üleval ja all oleva rea telliste suhtes poole pikkusega.
Selle köite eeliseks on fassaadi esteetika, miinuseks – müürsepa raskem töö. Kui peade vahel on ühe kanderaami asemel kaks, saame sileesia köite . Erinevus resultandi välimuses kasutatavast köitetüübist on näha pea- ja plokkköitmise näitel. Esimene põhineb kogu pinna katmisel ainult tellisepeadega - fassaad moodustab seejärel väikestest ruutudest mosaiigi. Seina pind näeb välja väga erinev plokkköitmise puhul , mis seisneb suures osas kanderaami kasutamises – pea ilmub vaid umbes iga 4 tellise järel. CRossköited seevastu koosnevad peade ja kanderaamide vahelduvast paigutusest nii, et need moodustavadRoss-kuju, sellest ka nimi. See võib olla kogu seina kõrgusel korduv muster, üks teise all või üksik "cRoss", korrapäraste ajavahemike järel.