VUUKIDE VÄRV, KUJU JA SEINAPILT
VUUKIDE VÄRV, KUJU JA SEINAPILT
Hele või tume, tellisevärvi lähedane või täiesti erinev, nõgus või kumer – vuuk teeb tõesti vahet. Tasub kaaluda, millist efekti soovime saavutada, ja seejärel valida sobiv liigend.
Fassaadi, piirdeaia ja väikearhitektuuri elementide müüritise tegemisel või interjööride viimistlemisel tellisega keskendume enamasti materjali värvile ja struktuurile. Vuugikoht valitakse viimasena ja sageli vähem hoolikalt, mitte alati teadvustades, et see element mõjutab suurel määral lõpptulemust, määrates seina esteetika. Üks ja sama tellis võib sõltuvalt tüübist ja eelkõige vuugi värvist ning selle seosest tellise värvi ja tüübiga välja näha üsna erinev.
Nii saame luua kõike – alates ühtlasest ühtsest pinnast, milles tellised ühinevad omavahel ja vuugiga, kuni mosaiikseinani, kus iga üksikut tellist ümbritsev vuuk selgelt esile tõstab. Seina dekoori võib mõjutada ka vuugi kuju, alates nõgusast, läbi ühtlase kuni kumera, üle tellise ulatuva.
Liigese värv - Tellisfassaadi välimuse kujundamisel valime esmalt välja tellised – nende toonid, struktuurid, aga ka vuugid. Vuugi värv ja tüüp võivad lõppefekti suurendada või vähendada – ütleb Röben Poola turundusjuht Lidia Misiuna. Traditsioonilise või vana seina iseloomu annavad liivapritsiga või käsitsi vormitud tellised, millest igaüks on erinev.
Tulemuse rõhutamiseks saame kasutada selget liigendit. Moodsate fassaadide puhul sobib ideaalselt sile klinker, eriti kui tellised on jahedad (nt must, hall) ja kasutame sama värvi peaaegu nähtamatut õhukest vuuki.
Kuidas liigendit valida?
Siin on kõige olulisem reegel: kui vuuk on tellisega sarnast või identset värvi, saame ühtse pinna, mis sarnaneb ühtlase viimistlusega. Seevastu fassaadimaterjalist erinev vuugivärv vastandub tellistega ja rõhutab seeläbi nende mustrit seinas, "tõmmates" selle pinnale. Seda illustreerib hästi näide valgete telliste puhul kasutatud kolme vuugivärvi kohta – võrdluseks. - Kui me pole kindlad, milline vuuk on parim, peaksime konsulteerima oma arhitekti või töövõtjaga - nõustab Lidia Misiuna. - Mörtide tootjad pakuvad laia värvivalikut, nii et igaüks leiab endale sobiva. Mallid on kauplustes saadaval meie valitud tellisega "selga proovimiseks". Mõnede tootjate veebisaitidel on saadaval ka virtuaalsed värvivaliku tööriistad, nt "http:
Meil võib abiks olla veel üks lahendus – eelnevalt heakskiidetud vuugi katsetamine väikesel, mitte eriti nähtaval seinaosal. Kui see meile ei meeldi, saame selle alati eemaldada ja asendada.
Keevisõmbluse kuju
Investoritel on vuugisegu vormimiseks valida mitmel viisil. Tuleb rõhutada, et seina vastupidavaks jäämiseks ja mitte riknemiseks peame vältima müüriladumist tühjadele või taanduvatele vuukidele (süvendatud, mitte kokkupuutes tellise servaga).
– Kui me seda reeglit ei täida, koguneb vihmavesi täitmata kohtadesse . Aja jooksul võib see tungida seina sisse, põhjustades õisikuid ja isegi nõrgestades kogu struktuuri – hoiatab Lidia Misiuna.
Seega on meil telliskivipinnaga kokkupuutuvate vuukide jaoks müüriladumine. Ja seega on meil hea valik, sest õigeid vuuke "kujusid" on vähemalt neli: fug täiesti ühtlane tellisega (sile pind ilma väljaulatuvate ja nõgususteta); nõgus soon (vuugi ülemine ja alumine serv on tellisega samal tasapinnal, keskosa veidi süvistatud); kumer fuuga (vuugi servad on tellisega tasapinnas, keskosa esiküljest väljaulatuv) ja nurga all olev fuuga (vuugi ülemine osa on tagasitõmbunud ja alumine osa tellisega ühtlane, mis laseb vihma voolata).
Värvidesegu mäng
Mainitud lahenduste hulgas on üks populaarsemaid nõgusa fuuga. See annab erilise efekti, kui kanname selle ebaühtlase struktuuriga klinkrile, nt käsitsi vormitud näotellistele. Sõltuvalt päikese asukohast võimaldab nõgus fuuga maagilist valguse ja varju mängu.
- Tänu sellisele liigendile saavutame ainulaadse chiaroscuro efekti, mis paneb fassaadi pidevalt oma nägu muutma - lisab Lidia Misiuna.
Seevastu telliste pinnaga ühtlane soon annab vastupidise efekti - ühtlane, homogeenne, ühtlane, eriti sobiv väga kaasaegsetele projektidele. Kumerat keevisõmblust kasutades saame seinale teistsuguse välimuse - veidi lohakas, räsitud, väga originaalne ja kindlasti maalähedase stiiliga sobiv.