PLAATIDE PINNAVIIMISTLUS

PLAATIDE PINNAVIIMISTLUS

Keraamiliste plaatide ostmisel tuleb arvestada maja püstitamise kohas valitsevate tingimustega.



Kui hoone asub metsa või suure puude kobara ääres, on katus eriti vastuvõtlik sambla kasvule. Tasub kaaluda angobeeritud plaatide kasutamist, sest need on sellele nähtusele vastupidavamad. Glasuurplaadid on aga parim valik.


Sellised plaadid on meie pakkumises saadaval näiteks MONZAplus tobago glasuuriga, Piemont titan glasuuriga. Neil ei kasva sammal nii kergesti kui poorsetel naturaalsetel plaatidel, sest sile glasuurpind võimaldab sellel iga vihma korral isepuhastuda.


PLAATIDE PINNAD – MIS ERINEVUSED ON?

Savi, looduslik tooraine, millest keraamikat valmistatakse, on põletamisel tavaliselt punast värvi ja on hästi tuntud ajalooliste telliskivihoonete või traditsiooniliste katuste poolest. Erinevate värvide saamiseks töödeldakse plaate angobimis- ja klaasimisprotsessiga. Tegemist on kaasaegsete plaatide värvimismeetoditega, mis seisnevad korralikult ettevalmistatud ainete (vedel savi- või emailmass) pihustamises nende pinnale, tänu millele on turul saadaval värvid nagu erinevad toonid pruun, must või hall. Angoob ja glasuur mõjutavad tehniliste parameetrite kontekstis oluliselt plaatide vastupidavust erinevatele keskkonnateguritele nagu mustus, happevihmad, ultraviolettkiirgus.


Tihti kombineeritakse plaatide värvimise tehnoloogia sünonüümidena angoobi ja glasuuri. Vaatamata sarnastele funktsioonidele ja omadustele on angoobi ja glasuuri vahel erinevusi, mida tuleks ostu sooritamisel arvestada.


Angoobi ja glasuuri erinev iseloom tuleneb osaliselt nende erinevast keemilisest koostisest. Engobe koosneb spetsiaalselt valmistatud vedelast savimassist, millele on lisatud vastavaid mineraale või metallioksiide. Glasuur seevastu on enamasti eelsulatatud email, mis on rikastatud anorgaaniliste lisanditega. Engobe ei moodusta plaadi pinnale suletud struktuuri, vaid jätab lahtised poorid, mis võimaldab säilitada häid difusiooniomadusi. Glasuuritud plaatidele on iseloomulik klaasjas kiht, mis sulgeb poorid.


angobowananaturalnaglazurowana


Glasuurplaatide klaasjas suletud struktuur muudab need võrreldes angoobiga veelgi vastupidavamaks välisteguritele. Minimaalse poorsusega sile pind lükkab oluliselt edasi mustuse teket ja hõlbustab puhastamist mitte ainult tolmust, vaid ka samblast ja hallitusest.


Loodusliku, glasuuritud ja angobeeritud pinnaga plaatide tugevus on sama. Erinevus seisneb reostuskindluses ning sambla või vetikate kasvus. Minimaalse poorsusega glasuurplaadid on selle nähtuse suhtes kõige vastupidavamad ja sobivad ideaalselt kasutamiseks kõrge õhuniiskusega piirkondades või metsade läheduses. Angobeeritud plaat näitab selles piirkonnas sarnaseid, kuigi mõnevõrra halvemaid omadusi võrreldes glasuuritud plaadiga.


Loodusliku viimistlusega plaadid on nende poorse struktuuri tõttu nendele teguritele kõige vastuvõtlikumad. Tuleb aga meeles pidada, et üle 1000°C temperatuuril põletatud keraamilisi plaate päikesekiirgus ei mõjuta, mis tähendab, et need säilitavad püsivalt oma värvi. Esialgse välimuse taastamiseks piisab ka pärast mitmeaastast kasutamist plaatide puhastamisest survepesuriga.